Ніхто не стане сперечатися з тим, що арабіка є найпопулярнішим сортом кави. Але уявити сьогоднішню кавову індустрію без робусти практично неможливо. З неї виготовляються всі міцні напої, наприклад еспресо. А в поєднанні з арабікою виходять чудові бленди, збалансовані за гіркістю та кислотою.
Робуста має яскраво виражений гіркий та терпкий смак. Тому у чистому вигляді її вживають мало. Це переважно шанувальники міцних і бадьорих напоїв. Кофеїну у її складі порівняно більше (близько 2%), через що вона по праву вважається енергетиком натурального походження.
Особливості сорту
Кава в зернах – найпоширеніший формат продажу. Робусту можна легко відрізнити за зовнішнім виглядом: боби у неї округлі, на відміну від довгастої арабіки. У плані вирощування вона невибаглива, тому плантації знаходяться і в Африці, і в Азії, і в Південній Америці.
Залежно від конкретного регіону зростання її смакові характеристики різняться. На це впливають багато різних факторів, головні з яких такі:
- температура повітря;
- рівень вологості;
- склад ґрунту.
Також дуже важливою є висота над рівнем моря. Чим вище розташована плантація, тим вишуканішим і різноманітнішим виходить готовий напій. Найбільшим постачальником є В'єтнам. Кава з в'єтнамських зерен виходить помірно гіркою, з нотками спецій та горіхів. Камерунські сорти характеризуються карамельним післясмаком. Досить затребувані південноамериканські різновиди, наприклад Конільйон, і деякі індонезійські (Ява Інеак).
Найкращі властивості робусти розкриваються при змішуванні з арабікою. Пропорції можуть бути різними, але є три основні.
- 70/30.
- 50/50.
- 60/40.
У різних комбінаціях вона не тільки дає різний ступінь гіркоти та терпкості, але й змінює смак. Це може бути карамель, шоколад і навіть фрукти. На цю особливість досить відчутно впливає і ступінь обсмажування. Чим воно темніше, тим насиченіший смак.
Мало хто знає, але найкращі світові сорти активно використовуються при виробництві розчинної кави. У процесі спеціального обсмажування частина кофеїну видаляється, внаслідок чого напій виходить м'якшим.
Нюанси приготування
За великим рахунком робуста готується як будь-яка інша кава. Але з огляду на її смакові особливості, існує низка рекомендацій. Так, краще не використовувати турку та френч-прес. Тому що є велика ймовірність того, що напій перезавариться і буде занадто гірким.
Оптимальним способом приготування є крапельна кавоварка. У ній кава не заливається водою, а обробляється парою, яка згодом конденсується і стікає у вигляді крапель. Зайву гіркоту можна розбавити цукром чи різними добавками. Наприклад, молоком, вершками, сиропом чи спеціями.
Рубрика: Статьи. Читать весь текст на obukhov.kyiv.ua.