Чи знали ви, що сон сприяє здоровому старінню?

Чи знали ви, що сон сприяє здоровому старінню?
19:57, 30 Янв.

Сон є невід'ємною частиною нашого життя. Він виконує безліч функцій, включаючи розвиток мозку, секрецію гормону росту, зміцнення пам'яті та ефективне функціонування імунної системи. Недавні дослідження показали, що сон також може сприяти виведенню відходів, які накопичуються протягом дня, зокрема пептиду бета-амілоїду, який зазвичай асоціюється з хворобою Альцгеймера.

Крім того, повноцінний нічний сон — це найкращі ліки для вашої шкіри, волосся та нігтів. Саме під час сну в роботу вступає цілий комплекс гормонів, які підтримують здоров'я клітин та молодий вигляд. Сон необхідний нашому організму для підзарядки, оцінки емоцій, підтримки серцево-судинної та імунної систем, регулювання метаболізму.

Чому так складно виспатися?

Сьогодні дорослі люди сплять у середньому на годину менше вночі, ніж люди, які жили півстоліття тому. Одна з причин — стрес. Перебуваючи у стані перезбудження, людина може відтермінувати настання сну та перервати його через тривожні думки. Значні зміни в житті, проблеми на роботі чи особистому житті або переїзд, можуть призвести до стресу.

Інша причина затримки сну — використання гаджетів. Передивляючись фільми чи короткі відео в соціальних мережах, граючи в ігри на телефоні, комп'ютері чи планшеті, ви підтримуєте свій мозок у збудженому стані довше, ніж зазвичай.

Крім того, серед причин, які порушують сон, варто виокремити наступні:

  • Біль чи патологічні стани. Такі стани здоров'я, як часті сечовипускання, біль, артрит, астма, діабет, остеопороз, печія можуть заважати повноцінному сну.
  • Менопауза та постменопауза. Припливи та нічна пітливість у жінок можуть переривати їх сон. Навіть після менопаузи проблеми зі сном можуть продовжуватись.
  • Прийом деяких ліків. Поєднання різних препаратів, а також їхні побічні ефекти можуть погіршити сон.
  • Малорухливий спосіб життя. Якщо ви не займаєтесь спортом, ви можете інколи відчувати сонливість. Регулярні аеробні вправи протягом дня сприяють гарному сну.
  • Нестача сонячного світла. Сонячне світло допомагає регулювати мелатонін, цикли сну та неспання.

Крім того, на наш сон впливає раціон. Вживаючи занадто багато кофеїну, алкоголю та пізно приймаючи їжу, ми порушуємо свій циркадний ритм. Не кажучи вже про те, що багато дорослих страждають від справжніх розладів сну, таких як апное уві сні та безсоння.

Як сон сприяє здоровому старінню?

Сон робить великий внесок у процес здорового старіння. Нормалізувавши режим сну, ви допомагаєте своєму організму ефективніше виконувати роботу з боротьби зі старінням.

Повноцінний, здоровий нічний сон забезпечує такі переваги:

  • Здорова вага. Дефіцит сну впливає на ваші гормони голоду, такі як лептин (ситість) та грелін (голод). Оскільки ваш організм не може поповнити запаси енергії під час сну, він знижує рівень лептину та підвищує рівень греліну, тому ви їсте більше, ніж потрібно.
  • Міцна імунна система. Люди, які сплять менше ніж 7 годин на добу, більш схильні до застуди, ніж ті, хто спить 8 годин або більше. Крім того, під час сну спостерігається збільшення вироблення цитокінів (білка, який контролює клітини імунної системи).
  • Зниження ризику серцевих захворювань та інсульту. Гарний сон може знизити кров'яний тиск, розслабити кровоносні судини та покращити кровотік, швидше доставляючи поживні речовини та забезпечуючи здоровий колір шкірі. Сон також уповільнює старіння серця та кровоносних судин. Поганий кровообіг та старіння артерій є основними факторами, що сприяють появі ознак старіння на шкірі та волоссі.
  • Гідратація та здоровий розподіл рідини. Сон допомагає підтримувати водний баланс організму та допомагає уникнути надмірної затримки рідини. Зневоднення та затримка рідини роблять значний внесок у деякі з найбільш помітних ознак втоми та старіння.
  • Баланс гормонів. Наші тіла працюють навіть під час сну. Коли ви не висипаєтесь, це впливає на стан гормонів. Дефіцит сну може підвищити рівень кортизолу (гормону стресу), збільшити кількість вільних радикалів та послабити здатність організму до самовідновлення. Все це сприяє появі ознак старіння. Крім того, підвищення рівня кортизолу впливає на статеві гормони (тестостерон, естроген та прогестерон), які пов'язані з лібідо, енергією та концентрацією.
  • Покращення стану шкіри. Під час сну збільшується вироблення білків, які підживлюють зростання та відновлення клітин, включаючи колаген, найпоширеніший білок в організмі людини, який необхідний для здорової та молодої шкіри. Глибокий сон відіграє вирішальну роль у цьому процесі.
  • Підтримка психічного здоров'я. Дефіцит сну підвищує ризик депресії. Достатній сон полегшує обробку емоційної інформації. Під час сну мозок працює над оцінкою та запам'ятовуванням думок та спогадів. Нестача сну може посилити емоційний стрес, тоді як емоційний стрес може посилити проблеми зі сном.

Таким чином сон допомагає регулювати обмін речовин, підтримує сильну імунну функцію та забезпечує захист від вікових захворювань, таких як хвороби серця та діабет. Це сила, що омолоджує, сприяє молодшому вигляду волосся і шкіри.

Недарма антиейджинг медицина активно використовує зв'язок між сном та віковими змінами з метою максимального уповільнення процесу старіння.

Як з віком зберегти життєву силу та молодість?

Якщо ви хочете уповільнити процеси старіння, нормалізувати сон, підтримати на оптимальному рівні розумову та фізичну працездатність, зверніться до Клініки Святого Даміана Цілителя. Досвідчені лікарі використовують підходи антивікової медицини, які допомагають уповільнити поділ клітин організму, процеси глікації, усунути гормональні порушення та зміцнити імунітет. Вони проведуть різні генетичні аналізи, та розробляють антиейдж програму боротьби зі старінням, яка включає прийом нутрицевтиків, оптимізацію способу життя та харчування, рекомендації по фізичній активності та режиму сну, адаптовані під вас.

Клініка Даміана Цілителя — це передусім ексклюзивні діагностичні можливості іноземних лабораторій, високий рівень кваліфікації та багаторічний досвід лікарів, які в комплексі допомагають виявити першопричину захворювання та усунути її негативні наслідки. Результат, який ви побачите, надихатиме вас на подальші зміни та не дозволить здатися на середині шляху до здоров’я та гарного самопочуття.

Рубрика: Статьи. Читать весь текст на obukhov.kyiv.ua.