Бізнес на дому: чим можна і чим не можна займатися в квартирах

Бізнес на дому: чим можна і чим не можна займатися в квартирах
18:05, 17 Ноя.

Організувати бізнес на дому можна в декількох випадках. Простий варіант - коли квартиру не потрібно переробляти і отримувати додаткові ліцензії. Складний варіант-коли буде потрібно переведення квартири в нежитлове приміщення.

Останнім часом зростає популярність бізнесів на дому. Кожен хоч раз в житті стригся у майстра вдома або купував десерти з домашньої кондитерської. Переваги такого підприємництва-економія ресурсів, оскільки не треба витрачати час на дорогу до салону і гроші на оренду приміщення. Для споживача подібні послуги теж зазвичай дешевше.

Читайте також: 60 бізнес-ідей, як заробити вдома.

Але бізнес на дому можна організувати далеко не завжди. В одних випадках будуть потрібні спеціальні дозволи, в інших — доведеться переводити квартиру в нежитлове приміщення, купувати обладнання і робити окремий вхід. Разом з юристами розповідаємо, що можна робити в квартирі, а що не можна.

Що можна робити в квартирі

У квартирі можна організувати невеликий бізнес-наприклад, готувати десерти на замовлення, шити одяг або збирати букети. На дому дозволено надавати послуги в сфері краси (манікюр, перукарські послуги та інші). Для цього не буде потрібно переводити квартиру в нежитлове приміщення, розповіда Вольдемар Воронцовський.

Квартиру можна використовувати для професійної, наукової та творчої діяльності. Організувати домашній офіс можуть програмісти, дизайнери або юристи — в законі немає обмежень. Наприклад, адвокат може розмістити свій кабінет в житловому приміщенні, яке належить йому або членам його сім'ї, додала член Асоціації юристів Марія Спірідонова.

"Житлові приміщення, займані адвокатом і членами його сім'ї за договором найму, також можуть використовуватися для адвокатського кабінету, але за згодою наймодавця", - уточнила вона.

Домашній бізнес не повинен порушувати права та інтереси інших власників і сусідів — наприклад, через постійну завантаженість ліфта або шуму в під'їзді. Також повинні дотримуватися протипожежні та санітарно-епідеміологічні правила. "Особливо це стосується працюючих зі спеціальним обладнанням та інструментами. Наприклад, знадобиться організувати простір для дезінфекції інструментів тим, хто робить манікюр вдома», — пояснили Софія Волкова.

Бізнес з переведенням квартири в нежитлове приміщення

Не всіма видами підприємницької діяльності вийде займатися в квартирі. Якщо Косметологічні послуги майстер може надавати на дому, то відкрити салон краси або масажний кабінет в квартирі вже не вийде. Для цього буде потрібно перевести приміщення в нежитлове і отримати ліцензію, уточнила приватнопрактикуючий юрист Наталія Тарасова.

Те ж саме стосується повноцінних кондитерської та ательє, кафе, приватного дитсадка або кухні з приготування їжі на замовлення. Для цього також необхідно перевести квартиру в нежитлове приміщення з окремим входом і власною системою вентиляції.

Аналогічно йде справа з хостелами і готелями, які раніше були розташовані в квартирах. З 2019 року закон забороняє займатися готельним бізнесом в житлових приміщеннях. "Зробити з квартири готель вийде, тільки якщо вона знаходиться на першому поверсі або на другому при наявності під нею нежитлового приміщення. Всі готелі зобов'язані пройти перевірку і отримати документ про відповідність вимогам", — зазначила Софія Волкова.

За недотримання цієї вимоги загрожує адміністративна відповідальність за використання житлового приміщення не за призначенням. Для громадян штраф становить до 1,5 тис. грн. необхідно серйозно поставитися до дотримання протипожежних, санітарних і містобудівних норм, не забуваючи про інтереси мешканців та їх безпеки.

Що під забороною

Найскладніше тому, хто хоче почати в квартирі своє виробництво — робити цього не можна. У житлових приміщеннях заборонено відкривати велике виробництво і встановлювати обладнання, яке буде заважати сусідам і перевищувати допустимий рівень шуму і вібрації, зазначила Софія Волкова.

"Якщо говорити про категоричні заборони, то це ще заклади, що працюють після 23:00, склади, установи ритуальних послуг, рибні магазини, пральні, хімчистки, лазні та сауни. Не можуть продаватися в житлових будинках і вибухонебезпечні матеріали, Автозапчастини та шини", — додала Наталія Тарасова.

Також в житлових приміщеннях забороняється розміщення притулків для тварин. Хоча закон не встановлює обмеження за кількістю домашніх тварин, яких можна утримувати в квартирі, до притулків для тварин встановлені спеціальні вимоги. Вони повинні бути розміщені в спеціально призначених для цього будівлях, будівлях і спорудах.

Резюме

Якщо ви хочете використовувати свою квартиру для ведення невеликого бізнесу, слід дотримуватися кількох правил:

  • по-перше, зареєструватися в якості ІП або самозайнятого і в разі необхідності отримати ліцензію;
  • по-друге, переконатися, що вести бізнес можна в квартирі без спеціальних вимог (переведення житлового приміщення в нежитлове, установки системи вентиляції та спеціального обладнання). Підготуйте квартиру до роботи і, якщо необхідно, встановіть звукоізоляцію;
  • по-третє, ретельно вивчіть санітарні вимоги, дотримання яких необхідно для ведення вашого бізнесу. Особливо якщо мова йде про роботу зі спеціальними інструментами або інгредієнтами;
  • по-четверте, якщо потрібно і можливо, переведіть квартиру в нежитлове приміщення, щоб в майбутньому уникнути штрафів і проблем з сусідами.

Рубрика: Статьи. Читать весь текст на obukhov.kyiv.ua.